ODA BAŞKANI’NIN VEDASI

Değerli meslektaşlarım,

İlk defa Haziran 2008 yılında yapılan Genel Kurulda Yönetimde görev aldım. Aralıksız olarak 11 yıldır 4 dönem olarak sizlerin güveni ve oyları ile seçildim. Bu sürede, 2008-2013 yılları arasında Oda Sekreteri, 2013-2015 döneminde Başkan Yardımcısı ve 2015-2019 yılları arasında da Oda Başkanı olarak görev yaptım.  Görev yaptığım süre içerisinde yapmış olduğum faaliyetlerden özellikli olanları özet olarak bilgilerinize sunuyorum;

  1. 11 nolu KDV. Genel Tebliğinin çıkarılmasında çok önemli oranda çaba ve katkılarımız olmuş, bu konuda diğer ilgililer ve mükelleflerin de çabaları sonucu tebliğ bizim savunduğumuz şekilde çıkmıştır. Buna göre; “7 nolu KDV. Tebliğindeki (İmalatçıların DİİB. Kullanarak ürettikleri mamulleri İhraç Kayıtlı KDV. tahsil etmeden satabilecekleri ancak, KDV. tahsil ederek satamayacakları)” şeklindeki uygulamaya son verilmiş ve (İmalatında DİİB. Kullanılan  mamullerin de KDV.li olarak satılabilecekleri) yönünde11 nolu KDV. Tebliği çıkarılmıştır.
  2. 45 nolu SMMM. ve YMM. Genel Tebliği bizim önerimiz ve diğer paydaşların önerisi ile çıkmıştır. Bu konuda 31.03.2017 günü Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal’dan talebimiz üzerine “E-defterlerde Karşıt İncelemelerin yapılması ile ilgili” düzenleme yapılarak, 45 nolu SMMM. ve YMM. Genel Tebliği çıkarılmak suretiyle bu konudaki karışıklık giderilmiştir.
  3. Odamıza Müstakil Hizmet Binası için 2014 yılında dönemin Başkanı Hasan Aktaş ve Yönetim Kurulu üyelerimiz, Cengiz Kalfe, Selçuk Tunç ve M. Ali Can ile birlikte 1.170 m2 şehir merkezinde arsa satın aldık.
  4. 2012 yılında dönemin Oda Başkanı Ferit Zirek ve Yönetim Kurulu üyeleri, Yusuf Akay, M. Tekin Alpay ve Kemal Akıl ile birlikte Odamız tarafından KGK. Bağımsız denetim kursu düzenleyerek, Türkiye’de ilk defa odamız üyeleri KGK. Eğitim sertifikalarını almış ve Bağımsız Denetçi Belgesi almaya hak kazanmışlardır.

 

Ayriyeten; mesleğimizle ilgili konularda Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep SMMM Odası ile müştereken seminerler düzenleyerek bilgilendirmede bulunduk.

Tüm görevim sürecinde, tüm platformlarda odamızı aktif bir şekilde temsil etme gayretinde oldum.

Ayrıca; görevim sürecinde tüm üyelerimize yakın oldum ve YMM. Üyelerimizin haklarını koruma amacıyla hareket ettim.

Şimdi ise her zaman onur duyduğum Başkanlık görevimi; 3568 Sayılı Meslek Yasamızın 22. Maddesindeki “İki Dönem Kuralı” gereğince bu dönem bırakıyorum. Bu süre içerisinde birlikte görev yaptığım kurul üyesi çalışma arkadaşlarımla beraber sizlere ve mesleğimize hizmet etme onuruna eriştim. Bu nedenle, raporlarda belirtilen faaliyetleri birlikte yürüttüğümüz bütün Yönetim, Disiplin ve Denetim Kurulu arkadaşlarıma teşekkür ederim. Yine bu faaliyetlerin yürütülmesinin esas unsuru olan Odamız personeline, şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemiz şu anda siyasi ve ekonomik olarak zor bir dönemden geçmektedir. Arzumuz bu konularda ülkemizin başarılı olmasıdır. Bunun teminatı olarak da Demokrasi ve Hukuku görmekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, sizlere veda ediyor, bizlere şimdiye kadar duyduğunuz bu güven ve destek nedeniyle bütün seçilmiş görev arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bu Genel Kurulda yine sizlerin oyları ile seçilerek yeni Yönetim, Disiplin ve Denetleme Kurullarına başarılar diler, hepinize saygılar sunarım.

                                                                                                                                      Ali İhsan KAYA

                                                                                                                                              Başkan 

Duyurular


Adres: İncilipınar Mahallesi Şehit Mehmet Öter Cadde Kazaz İş Merkezi
B Blok Kat:2 No:2-3 ŞEHİTKAMİL - GAZİANTEP
Tel: 0 342 220 43 80 - 220 35 39 pbx. Faks: 0 342 230 06 66
Gaziantepymmo.org tüm hakları saklıdır. © 2019 Designed and Coded by Serdar YILDIZ